Kamervraag 2024Z20570

Het nieuws dat Russische geheim agenten met vissersschepen naar Nederland kunnen reizen

Ingediend 9 december 2024
Indieners Sarah Dobbe , Derk Boswijk (CDA), Christine Teunissen (PvdD), Kati Piri (PvdA), Jan Paternotte (D66), Joost Eerdmans (EénNL)
Onderwerpen defensie internationaal verkeer water
Bron vraag https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kv-tk-2024Z20570.html
  • Vraag 1
    Kan de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) alle schepen met vis afkomstig uit Rusland volledig inspecteren, ongeacht de vlag waaronder deze schepen varen? Zo nee, waarom niet?1
  • Vraag 2
    Kan bij het constateren van overtredingen van vangstquota of ondermaatse vis, niet alleen een boete worden gegeven maar ook de volledige vracht in beslag worden genomen? Zo nee, waarom niet?
  • Vraag 3
    Hoeveel boetes zijn er al gegeven bij de invoer van Russische vis? Kunt u een overzicht geven van de inspecties en boetes (in euro’s) van ingevoerde Russische vis sinds 24 februari 2022?
  • Vraag 4
    Bent u bereid op Europees niveau in te zetten op een boycot van Russische witvis, in aanvulling op al bestaande Europese Unie (EU)-sancties van Russische kaviaar en schelpdieren? Zo nee, waarom niet?
  • Vraag 5
    Kan Nederland in de EU en bij de Verenigde Staten bepleiten om het Russische bedrijf Norebo, direct gelinkt aan het Kremlin, op de sanctielijst te plaatsen? Zo nee, waarom niet?
  • Vraag 6
    Kan Nederland er bij de Noorse overheid op aandringen om vervoer en transport van Russische vis op schepen die onder Noorse vlag varen vanuit Rusland te staken? Zo nee, waarom niet?
  • Vraag 7
    Kan de Nederlandse overheid een verbod instellen voor Russische bemensing in Nederlandse havens, zoals ook is gedaan bij Russische schepen vanwege risico’s van veiligheid en spionage, gezien het feit dat Pointer heeft aangetoond dat de schepen van Noreba onder de Noorse vlag varen met Russische bemensing inclusief vanuit de FSB?
  • Vraag 8
    Wat gaat het kabinet doen om de miljarden financiering van Rusland, via Nederland en middels de vishandel in Velsen of andere Nederlandse havens, onmogelijk te maken?
  • Vraag 9
    Waaruit blijkt een proactieve houding op uw ministeries om de financiering van Rusland via Nederland tegen te gaan?
  • Vraag 10
    Kunt u deze vragen elk afzonderlijk beantwoorden?
  • Mededeling - 9 januari 2025

    Naar aanleiding van de schriftelijke vragen van de leden Paternotte (D66), Piri (GroenLinks-PvdA), Boswijk (CDA), Dobbe (SP), Teunissen (PvdD) en Eerdmans (JA21) aan de Ministers van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, van Buitenlandse Zaken, van Infrastructuur en Waterstaat en van Defensie over het nieuws dat Russische geheim agenten met vissersschepen naar Nederland kunnen reizen, met kenmerk 2024Z20570, die werden ingezonden op 9 december 2024, wil ik u mededelen dat het niet mogelijk is om de beantwoording van deze vragen binnen de gestelde termijn aan uw Kamer te doen toekomen. De reden hiervoor is dat nadere interdepartementale afstemming nodig is om de vragen te beantwoorden. Ik streef ernaar uw vragen zo spoedig mogelijk te beantwoorden.


Kamervraag document nummer: kv-tk-2024Z20570
Volledige titel: Het nieuws dat Russische geheim agenten met vissersschepen naar Nederland kunnen reizen