Kamerstuk 36600-XVII-44

Nazending feitelijke vragen begrotingsbehandeling BHO en aanpassing jaarrapport exportcontrole 2023

Dossier: Vaststelling van de begrotingsstaat voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2025

Gepubliceerd: 22 november 2024
Indiener(s): Reinette Klever (PVV)
Onderwerpen: begroting financiƫn
Bron: https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kst-36600-XVII-44.html
ID: 36600-XVII-44

Nr. 44 BRIEF VAN DE MINISTER VOOR BUITENLANDSE HANDEL EN ONTWIKKELINGSHULP

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 22 november 2024

In reactie op het verzoek van de vaste commissie voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (BHO) van 14 oktober 2024 met het Kamerstuk 36 600 XVII/2024D37225 inzake feitelijke vragen over de Begroting Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp heb ik op 1 november 2024 een brief aan de Tweede Kamer (Kamerstuk 36 600 XVII, nr. 10) gestuurd. In het verzoek van de vaste commissie voor BHO wordt gevraagd een overzicht te geven van de export van strategische goederen en diensten naar conflictgebieden in de afgelopen twee jaar, inclusief Israël. Ik heb daarop geantwoord dat er voor een volledige en correcte beantwoording van deze vraag meer tijd nodig is voor afstemming met andere departementen en uitvoeringsorganisaties en dat de inhoudelijke beantwoording zal worden nagestuurd. Door middel van deze brief bied ik hierbij de inhoudelijke reactie aan.

Sinds oktober 2022 zijn er op aangiften ten uitvoer die bij de Nederlandse Douane zijn ingediend, de volgende militaire en dual-use goederen aangegeven onder de (op dat moment) geldige exportvergunningen naar conflictgebieden. De lijst behelst de aangiften ten uitvoer voor de volgende conflictgebieden: Myanmar, de Centraal Afrikaanse Republiek, Oekraïne, Soedan, Libië, Afghanistan, Israël, Mali, Irak, Armenië, Azerbeidzjan, Democratische Republiek Congo, Nigeria, Moldavië, Libanon, Ethiopië, Zuid-Soedan, Somalië.

Lijst van Militaire goederen

Israël1:

 
 

Delen, gereedschap en technologie voor F-16 gevechtsvliegtuigen

 

Warmtebeeldcamera’s

 

Delen voor robots

 

Delen van ontstekingsmechanismen voor granaten en technologie

 

Platen voor ballistische bescherming en technologie

 

Platen, vormdelen en helmschalen van polyethyleen en technologie

 

Technologie voor antitankraketten

 

Delen voor radarsystemen voor luchtafweer

 

Zichtsystemen voor voertuigen

 

Delen voor oorlogsschepen

 

Delen voor sonarsystemen

Oekraïne2:

 
 

Communicatiesystemen inclusief programmatuur en technologie

 

Kogelwerende platen en helmen

 

Ballistische platen

 

Nachtzichtapparatuur en toebehoren

 

Optisch wapenvizier

 

Radarsystemen

 

Delen voor radarsystemen

 

Technologie voor radarsystemen

 

Simulatieprogrammatuur voor F-16 gevechtsvliegtuigen

 

Delen, programmatuur en technologie voor radar- en C3-systemen

 

Platen voor ballistische bescherming en technologie

 

Platen, vormdelen en helmschalen van polyethyleen en technologie

 

Munitie, kal. 12,7mm

 

Munitie, kal. 7,62x51mm

 

Laser rangefinders

 

Aanhangwagens

 

Delen voor M113 pantservoertuigen

 

Delen voor Oncilla pantservoertuigen

 

Delen voor voertuigen

 

Foden vrachtwagen

 

Oshkosh M1070 vrachtwagen

X Noot
1

De uitvoer van delen voor radarsystemen voor luchtafweer (onderdelen voor het Iron Dome-luchtafweersysteem) en delen voor oorlogsschepen (schokdempers voor containers op marineschepen) betrof transacties van na 7 oktober 2023 met eindgebruik door de Israëlische krijgsmacht. Uw Kamer werd hierover op 29 februari 2024 geïnformeerd (Kamerstuk 22 054, nr. 416).

Voor de overige transacties geldt dat het ging om de (tijdelijke) uitvoer naar, of doorvoer via Israël voor ontwikkel-, productie- of onderhoudsdoeleinden. Deze goederen worden voor testen in Israël gebruikt, komen na een productie- en of onderhoudshandeling in Israël terug naar Nederland of worden na deze handelingen naar een eindgebruiker in een derde land uitgevoerd. In geen van deze gevallen is sprake van eindgebruik door de Israëlische krijgsmacht.

X Noot
2

Dit overzicht bevat transacties op grond van vergunningen die zijn afgegeven aan bedrijven en particulieren. Voor een overzicht van de export op initiatief van de Nederlandse staat verwijs ik naar de reguliere overzichten waarmee de Minister van Defensie, mede namens de Minister van Buitenlandse Zaken en de Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, de Tweede Kamer over deze transacties informeert (het meest recent op 6 oktober 2024, Kamerstuk 22 054, nr. 432).

Lijst van Dual-use goederen

Afghanistan, Armenië, Centraal-Afrikaanse Republiek, Libië, Moldavië, Somalië, Zuid Sudan:

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

Azerbeidzjan:

 
 

Pompen

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Beveiligde computerapparatuur

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

Democratische republiek Congo:

 
 

Membraanfiltermachines en microfiltermembraanelementen

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

Ethiopië

 
 

Stroomfiltratieapparatuur

 

Membraanfiltermachines en microfiltermembraanelementen

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

Irak & Soedan:

 
 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

Israël:

 
 

Mengsel met meer dan 30% triëthanolamine

 

CNC gestuurde draaibank

 

Capacitief meetsysteem

 

Drukomzetters

 

afsluiters en delen daarvan

 

Pompen en delen daarvan

 

Vloeistoffilters

 

Geïntegreerde schakelingen

 

Hoogfrequentie elektronische test- en meetapparatuur

 

AD convertors met een resolutie van 16 bits of meer

 

Gestuurde vonkbruggen

 

Delen voor lithografische apparatuur

 

Technologie voor optische sensoren en apparatuur

 

Technologie voor lithografische apparatuur

 

Computing platform voor wafer inspectie

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Beeldversterkerbuizen

 

Optische sensoren

 

Beeldcamera’s

 

Thermische camera

Libanon:

 
 

Kogelwerende kleding

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

Myanmar:

 
 

Vloeistoffilters

Nigeria:

 
 

Afsluiters

 

Membraanfiltratieapparatuur

 

Vloeistoffilters

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Thermische camera

 

Optische regelapparatuur

 

Navigatieapparatuur

 

Onbemand luchtvaartuig

Oekraïne:

 
 

Nucleaire technologie

 

Kogelwerende kleding

 

Dimethylamine

 

Diepgatboormachine

 

Apparatuur voor informatiebeveiliging

 

Programmatuur voor informatiebeveiliging

 

Beeldversterkerbuizen

 

Beeldcamera

 

Thermische camera’s

 

Onbemand luchtvaartuig

Jaarrapport exportcontrolebeleid 2023

Met betrekking tot het rapport «het Nederlandse exportcontrolebeleid in 2023» zijn er in een tabel helaas enkele onjuiste waarden vermeld die niet het correcte beeld geven over de afgewezen vergunningaanvragen voor dual-use goederen die in het kader van de Dual-Use Verordening zijn verleend. De volgende wijzigingen zijn doorgevoerd:

  • In de onderste regel van tabel 3 (zie hieronder) was per abuis het getal 516,72 miljoen euro ingevuld in plaats van 16,72 miljoen euro.

  • Dit getal omvat de totale waarde van de afgewezen dual-use-vergunningen en is nu correct weergegeven.

  • In de onderste regel van tabel 3 (zie hieronder) was per abuis het getal 15 in plaats van 14 ingevuld.

  • Dit getal omvat het totaal aantal afgewezen vergunningen en het totaal komt uit op een aantal van 14 afgewezen vergunningaanvragen (niet 15).

  • Beide gerectificeerde getallen zijn in onderstaande tabel tussen «haakjes» gezet.

  • De inhoudsopgave is geactualiseerd en reflecteert de nieuwe paginanummers.

De gerectificeerde versie is als bijlage toegevoegd. Hieronder treft u de geactualiseerde tabel aan.

Tabel 3, Aantallen en waarde van de afgegeven en afgewezen exportvergunningen voor dual-use goederen in 2023
 

Aantal afgegeven vergunningen

Waarde (mln.€)

Aantal afgewezen vergunningen

Waarde (mln.€)

Individueel

660

294,85

14

16,72

Globaal

181

20.554,28

0

0

Intra EU

54

117,94

0

0

Catch All

3

0,0171

0

0

Totaal

898

20.967

141

16,721

X Noot
1

deze twee getallen zijn gerectificeerd

De Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, R.J. Klever