Kamervraag 2024Z22028

De extra bezuinigingen op SZW als gevolg van de ‘onderwijsdeal’

Ingediend 23 december 2024
Beantwoord 29 januari 2025 (na 37 dagen)
Indiener Mariëtte Patijn (GroenLinks-PvdA)
Beantwoord door Eddy van Hijum (CDA)
Onderwerpen organisatie en beleid werk
Bron vraag https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kv-tk-2024Z22028.html
Bron antwoord https://zoek.officielebekendmakingen.nl/ah-tk-20242025-1149.html
  • Vraag 1
    Klopt het dat als gevolg van de zogeheten «onderwijsdeal» 34 miljoen euro extra wordt bezuinigd op de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid?

    Ja dat klopt.

  • Vraag 2
    Op welke manier wordt invulling gegeven aan deze bezuinigingen?

    Op welke manier invulling wordt gegeven aan de extra taakstelling, is op dit moment nog niet duidelijk. Op dit moment wordt gewerkt aan de uitwerking van verschillende opties voor deze invulling. Zodra besloten is over de invulling wordt de kamer zo snel mogelijk hierover geïnformeerd, waarschijnlijk bij voorjaarsnota.

  • Vraag 3
    Welk aandeel van de bezuinigingen slaat neer op uitvoeringsinstanties?

    Uw Kamer heeft er in het Amendement Bontenbal c.s. voor gekozen om de SZW-uitvoeringsorganisaties (UWV en SVB) en de Nederlandse Arbeidsinspectie (NLA) mee te nemen in de grondslag voor de bezuiniging die bij SZW terechtkomt. Het overgrote deel van de gebruikte grondslag hangt samen met deze uitvoeringsorganisaties. Daardoor is de extra taakstelling voor SZW groter ten opzichte van de extra taakstelling van andere departementen. Op dit moment wordt gewerkt aan de invulling van deze extra taakstelling, waarbij het belang van de uitvoering zwaar meeweegt. Bij dit gesprek zijn de uitvoeringsinstanties betrokken. In hoeverre de extra taakstelling ook bij de uitvoeringsorganisaties en NLA terechtkomt, is dus nog niet besloten.

  • Vraag 4
    Hoeveel wordt bezuinigd op de Nederlandse Arbeidsinspectie, Sociale Verzekeringsbank (SVB) en het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV)? Betekenen deze bezuinigen een vermindering van het aantal fte? Zo ja, hoeveel?

    Zie antwoord vraag 3.

  • Vraag 5
    Hoe verhoudt dit zich tot het voornemen uit het Hoofdlijnenakkoord om uitvoeringsinstanties te ontzien?

    In de grondslag van deze extra taakstelling zijn, in tegenstelling tot de taakstelling uit het Hoofdlijnenakkoord, de uitvoeringsinstanties UWV en SVB wel meegenomen. Het is nog niet duidelijk hoe de uiteindelijke invulling van deze extra taakstelling zich verhoudt tot het voornemen uit het HLA. De uitgangspunten van het HLA en het belang van de uitvoering wegen zwaar mee in dit besluit.

  • Vraag 6
    Hoe verhoudt deze voorgenomen bezuiniging zich tot de door u uitgesproken wens om de Nederlandse Arbeidsinspectie te versterken?

    Het is mijn wens om de Nederlandse Arbeidsinspectie te versterken. Recent heb ik in een kamerbief aangekondigd de handhavingscapaciteit te versterken. Deze wens weegt ook mee in de keuze voor invulling van deze extra taakstelling.

  • Vraag 7
    Welke gevolgen gaan de bezuinigingen hebben voor de hersteloperaties van het UWV?

    De hersteloperatie van het UWV heeft, zoals u weet, mijn volle aandacht. Welke gevolgen deze extra taakstelling heeft voor het UWV, is op dit moment nog niet duidelijk. Ook het belang van de hersteloperatie wordt meegewogen bij het invullen van de extra taakstelling.


Kamervraag document nummer: kv-tk-2024Z22028
Volledige titel: De extra bezuinigingen op SZW als gevolg van de ‘onderwijsdeal’
Kamerantwoord document nummer: ah-tk-20242025-1149
Volledige titel: Antwoord op vragen van het lid Patijn over de extra bezuinigingen op SZW als gevolg van de 'onderwijsdeal'