Ontvangen 4 februari 2025
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:
In artikel 5, derde lid, wordt «en of» vervangen door «, of» en wordt aan het slot toegevoegd «, en of de beoordeling die Onze Minister die het aangaat van het ontwerp heeft gegeven inzichtelijk maakt hoe uitvoering, handhaving en toezicht vorm worden gegeven en wat hiervan de regeldrukeffecten voor specifiek de Nederlandse situatie zijn».
Dit amendement strekt ertoe om het adviescollege tevens te beoordelen of de Minister in het BNC-fiche voldoende inzichtelijk heeft gemaakt hoe de uitvoering, handhaving en toezicht in het voorstel worden vormgegeven en wat hiervan de regeldrukeffecten voor specifiek de Nederlandse situatie zijn.
Regeldruk bestaat niet alleen uit kosten. Burgers en ondernemers kunnen ook regeldruk ervaren als regelgeving niet goed aansluit bij de praktijk. Hierbij valt te denken aan handhaving en toezicht die gepaard gaan met veel administratieve lasten of onnodige rapportageverplichtingen. Dit amendement regelt dat het adviescollege, naast dat het kijkt naar de verwachte regeldrukkosten in het BNC-fiche, ook beoordeelt of de Minister inzichtelijk maakt hoe uitvoering, handhaving en toezicht vorm worden gegeven en wat dat precies betekent voor Nederland. Mocht immers blijken dat de Minister dat inzicht niet kan geven, dan kan dat erop duiden dat het voorstel van de Europese Commissie daar te weinig aanknopingspunten voor biedt. Het advies kan dan luiden om de Commissie te verzoeken meer richting te geven voor wat betreft de uitvoering, de handhaving en het toezicht. Op deze manier wordt geborgd dat mogelijke regeldrukeffecten zowel bij de Europese Commissie als bij de Minister vroeg in het proces op de radar staan.
Grinwis